• ליאת פלד, מובילים שינוי

מיומנויות המאה ה-21 והערכה חלופית לבגרות


כמה טוב שנירית צוק ממגזין האינטרנט 'עשר פלוס' פנתה ושאלה אם יש לי טור בנושא בגרויות. כך יצא שחזרתי לפוסט קודם ובעקבות כך שוחחתי, נפגשתי והתעדכנתי מה חדש במגמות 'ינשופים' ו'לב"ה' וגם גיליתי תכנית חדשה של משרד החינוך שמאפשרת לקבל ציון בגרות רק על סמך הערכה פנימית.

להלן עדכונים על מגמות 'ינשופים' ו'לב"ה', תכנית הערכה חדשה של משרד החינוך ומה ההבדל בין אלו למגמות שקיימות בתיכונים השונים.

בתחילת 2019 הרשת התמלאה בפרסומים של מחקרים מקצועיים אודות המקצועות העתידיים והמקצועות שייעלמו מעולם העבודה במאה ה- 21. המחקרים גם סקרו מה הן המיומנויות הנדרשות בעולם העבודה במאה ה - 21 והן כוללות: חשיבה ביקורתית, גמישות מחשבתית, יצירתיות, שיתופיות, פתרון בעיות ועוד.

בתי הספר כחלק מתהליך התאמתם למאה ה- 21, החלו לשלב למידה של מיומנויות, אך בבחינות הבגרות מיומנויות אלו כמעט לא באות לידי ביטוי.

על כן, אני שמחה לשתף במגמות חדשניות המציעות חלופה לבחינות הבגרות המסורתיות, מושתתות על למידה משמעותית ומתכתבות עם עולם העבודה העדכני.

מגמת ינשופים – מכינה את התלמידים לעולם העבודה

ב- 2015 נפתחה מגמת ינשופים בקריית חינוך ניסויית "דרור" (דרור הינו בית ספר תיכון אזורי עליו כתבתי בפוסט 'שינוי מבני שמייצר שינוי פדגוגי'). יוסי לבנון, מחנך, מורה לביולוגיה, מנהל מרכז למדעים ואומנויות, סגן מנהלת הקריה ויוזם מגמת ינשופים, מספר על הרעיון העומד מאחורי המגמה ועל התכנים הנלמדים בה:

מגמת ינשופים קמה מתוך רצון להכין את הבוגרים לעתיד. לחשוף אותם לעולם העבודה ולתרגל איתם מיומנויות הנדרשות לעולם העבודה של ימינו. ינשוף היא ציפור שמסמלת, עבור תרבויות רבות, ידע וחוכמה. בנוסף, מבחינה פזיולוגית הינשוף יכול לסובב את ראשו בזווית של עד 270 מעלות, דבר המאפשר לו זווית ראייה רחבה. אלו גם המאפיינים של המגמה. המגמה נועדה להקנות לבוגרים התבוננות רחבה על העולם ולצבור ידע באמצעות למידה מגוונת.

במגמה מודולות יצירתיות ומגוונות אשר מתכתבות עם מגמות עכשוויות ומתקדמות. כל מודולה נוצרה תוך חשיבה על המיומנויות הנלמדות בה.

לדוגמא:

  1. תירגול מיומנות למידה עצמאית ולמידת חקר: "אין מצב שתסתדר בעולם אם אתה לא יודע ללמוד באופן עצמאי, צריך לדעת ללמוד לבד כל הזמן". במגמה מתרגלים זאת דרך למידת MOOC ((MASSIVE OPEN ONLINE COURSE, למידה של קורסים מקצועיים דרך הרשת. כל תלמיד בוחר נושא שמעניין אותו ללמידה מתוך המבחר העצום שקיים ב MOOC, ולומד אותו בלמידה עצמאית: סינית, פוליטיקה של אנרגיה עולמית, כל אחד בתחום שמעניין אותו. השיתוף בכיתה כולל שיתוף קצר על הנושא הנלמד ובעיקר שיתוף בקוריוזים מעניינים בנושא שנבחר.

  2. יצירתיות, יזמות, רב-תחומיות (אינטרדיספלינריות) ועבודה שיתופית: קורס ביומימיקרי. ביומימיקרי הוא ענף בעולם המדע המחקרי אשר חוקר את אופן פעילותו של הטבע, על מנת לחקותו לצורך פתרון בעיה אנושית. למעשה הרעיון ללמוד מהטבע לצורך המצאה ו/או פתרון בעיה אנושית היה קיים תמיד, שכן נקודת המוצא היא שבמהלך האבולוציה כל יצור בטבע מתאים לסביבתו באופן מושלם. לדוגמה מבנה הציפור מתאים לתעופה, מבנה הקקטוס לאזור גידולו וכדומה. ב- 15 השנים האחרונות הנושא תפס תאוצה בעולם והוקמו מכוני מחקר, חברות וארגונים הפועלים בנושא. הקורס מתחיל בהתבוננות בבעלי חיים ולמידה בספארי, לאחר מכן מעלים רעיונות, מתחלקים לקבוצות, מתרגלים למידה שיתופית ולבסוף מציגים את התוצר.

  3. איזונים בחיים, התבוננות פנימה: תירגול מיינדפולנס (קשב). ארגונים גדולים משלבים תירגול מיינדפולנס בעבודה ומבינים את החשיבות שבעצירה לצורך מיקוד החשיבה וליצירתיות. התלמידים מתרגלים נשימות, התחברות לעצמי, קשב ל'כאן ועכשו', ריכוז והפחתת שיפוטיות כלפי עצמך והעולם.

  4. כושר התבטאות בכתב ובעל פה, כושר שכנוע, עמידה בפני קהל: מתרגלים באמצעות POETRY SLAM - אירוע בו משוררים קוראים או מדקלמים יצירה מפרי עטם. התלמידים צריכים לכתוב את השירים, להתחבר לרגשות, להביע אותם ולהציג בפני הכיתה.

  5. היכרות עם עולם העבודה והשראה: מקיימים מפגשים עם אנשים מעוררי השראה מתחומים שונים. מקיימים סיורים במקומות עבודה. לדוגמא קיימו סיור במשרדים של WE WORK.

חשוב לציין שלא הכל מעניין את התלמידים אך הם מתבקשים להיות פתוחים להתמודד עם נושאים שהם לא בהכרח תחום העניין שלהם. הגישה במגמה אומרת: תבין למה אנחנו עושים זאת ותתנסה, תתרגל גם במקומות שהם לא אזורי הנוחות שלך.

לאחר שלושה מחזורים אפשר כבר להבחין שנוצר גיבוש מיוחד בין תלמידי המגמה, ויש במגמה תחושה של נבחרת ייחודית. כמו כן, מורים חדשים הצטרפו למגמה, כאשר הדגש הוא על מורים שיודעים ללמד מיומנויות ומורים שמשלבים למידה רב תחומית (לדוגמא: מורה למתמטיקה עם רקע בהיסטוריה ואזרחות).

ונעבור לתכלס', מה עם הבגרות? התלמידים מכינים עבודת גמר בהיקף של 5 יחידות בגרות בכל תחום שמעניין אותם. כיום, יש כ- 1000 עבודות גמר בשנה שמוגשות במערכת החינוך. לתלמידי המגמה יש 4 שעות במסגרת מערכת השעות, הן בכיתה י"א והן בכיתה י"ב, שבמהלכן הם יכתבו את עבודת הגמר שלהם. הם יצטרכו להשקיע שעות מחקר ועבודה גם מעבר לשעות הלימודים, אך הקצאת השעות במסגרת המערכת מקלה על העמידה ביעד וכתיבת עבודת גמר להגשה.

בימים אלו המחזור הראשון של המגמה מסיים את לימודיו. במחזור הראשון הוגשו 7 עבודות גמר. הצפי שבמחזור השני יוגשו כ- 14 עבודות גמר ובמחזור השלישי כ- 20 עבודות. בנוסף, בבתי ספר נוספים בארץ הוקמו ורסיות שונות של מגמת ינשופים. כשהדגש הוא על למידה ותירגול מיומנויות המאה ה- 21.

בגרות בהגשמת חלומות

עוד מגמה פורצת דרך היא מגמת לב"ה – למידה באמצעות התמחות.

להלן ציטוט מתוך ידיעה שפרסם תיכון אורט גאולה שפתח את המגמה:

"בדרך כלל לימודי תיכון ותשוקה אלו לא מילים שבאות ביחד. תיכון אורט גאולה החליט לחבר בינהן באמצעות גישה חינוכית המאפשרת לכל תלמיד/ה להתמחות במה שהיא או הוא אוהב/ת. התיכון פתח מגמה ייחודית לבגרות בשם "לבה" = למידה באמצעות התמחות. זו מגמה שבה תלמידיה רוכשים ידע בכל תחום אליו ליבם נוטה (כגון גלישת גלים, בישול, טיפול בסוסים). המגמה מתבססת על למידה מחוץ לבית הספר, באמצעות מנחים חיצוניים מהתחום המבוקש והתמחות מעשית".

התגובה הראשונית היא "וואוו, איזה כיף", אך הלמידה במגמה דורשת מכל תלמיד לעבור תהליך אישי על מנת לזהות את תחומי העניין בהם ירצה להתפתח ולאחר מכן להתמודד עם הלמידה הייחודית ועם הקשיים והאתגרים שבדרך. כיום שכבת תלמידי י"א הם הבוגרים ביותר במגמה, והם מסיימים בימים אלה 5 מתוך 10 יחידות הלימוד המיוחדות. שנה הבאה הם יצטרכו לעשות עבודה מעמיקה יותר להשלמת 5 היחידות הנוספות.

חלוצי הערכה

בשנים האחרונות החלה תכנית של משרד החינוך שנקראת 'חלוצי הערכה' אשר מאפשרת להמיר את בחינת הבגרות בהיסטוריה במספר אירועי הערכה חלופית פנימית. ציון הבגרות הסופי של כל תלמיד הוא הציון המסכם של אירועי ההערכה החליפית.

ליבת התכנית היא הוראה חדשנית בכיתה, המקרבת את התלמיד לתחום הדעת ויוצרת למידה מעורבת ומשמעותית ללומד ולמלמד. תכנית הלימודים מבוססת על תכנית הלימודים המחייבת בהיסטוריה ואופני ההערכה צריכים להיות מגוונים (בחינות, פרויקטים ועוד). לתפיסתי, תכנית זו מרגשת במיוחד כיוון שהיא צמחה במשרד החינוך ונבדקת ב'שטח'. כך שלאחר הרצת פיילוט בבתי ספר שונים, הסקת מסקנות ויצירת סדירויות מתאימות, היא תוכל להתרחב לעוד בתי ספר ולעוד מקצועות לימוד לבגרות.

חשוב לציין שתיכונים רבים מציעים היום עוד ועוד מגמות עדכניות כגון: סייבר, רפואה, חינוך גופני, דיפלומטיה, ביוטכנולוגיה ועוד ועוד. זו מגמה ברוכה, שכן היא מאפשרת למידה מעשית לצד הלמידה התיאורטית. לדוגמא, לימודי רפואה הם היבט מעשי של לימודי הביולוגיה. יחד עם זאת, ברוב המוחלט של המקרים, ההיבט המעשי הינו חלק קטן מהלמידה, וציון הבגרות בתחום מתבסס בעיקר על למידה תיאורטית. הלמידה בינשופים, לב"ה וחלוצי הערכה שונות מהותית בתפיסה שלהם על למידה לבגרות ובאופן בו נעשית ההערכה לציון הבגרות.

לסיכום, כל התוכניות שלעיל דורשות מהמורים עצמם לפתח מיומנויות שונות מאלו שהורגלו בהם עד היום. בפסיכולוגיה משתמשים במושג תהליכים מקבילים: אותו תהליך למידה שאנו רוצים עבור התלמידים הוא גם תהליך הלמידה שנדרש מהמורים בתוכניות אלו – יוזמה, יצירתיות, חדשנות וחשיבה ביקורתית.

אלו תכניות פורצות דרך והצלחה שלהן תוביל לפתיחת מגמות נוספות המשלבות למידה מעשית, למידה של מיומנויות המאה ה- 21 וציוני בגרות אשר אינם מושתתים רק על בחינות.

יחד נוביל לשינוי.

#פדגוגיהעדכנית #הערכהחלופית #לומדעצמאי #למידהמשמעותית #תכניתלמידהאישית #פדגוגיהמוטתעתיד

הצטרפות לרשימת התפוצה

תודה שהצטרפת!