• by Movilim-Shinuy

בגרות בהגשמת חלומות


לפני כשנה השתתפתי במפגש שולחנות עגולים בנושא למידה חדשנית. שם שמעתי לראשונה עמדה מפתיעה, אנשי חינוך טענו שלא ניתן לשנות את אופי הלמידה בבית ספר יסודי כל עוד אין שינוי בבחינות הבגרות, כי כל המערכת בנויה על הכנת התלמיד להצלחה בבחינות הבגרות.

לא ארחיב בנוגע לעמדה עצמה, רק אציין כי ישנן מגמות האומרות שיש להתייחס לילד לפי הצרכים שלו 'כאן ועכשו' ולתת להם מענה מבחינה רגשית, קוגניטיבית, מוטורית, חברתית ולא להיות עסוקים כל הזמן בהכנה לעתיד רחוק.

בכל מקרה, אני שמחה לשתף במגמות חדשניות לבגרות. אציג פה שתי דוגמאות מהשטח.

מגמת ינשופים – מכינה את התלמידים לעולם העבודה

לפני כשנתיים נפתחה מגמת ינשופים בקריית חינוך ניסויית "דרור" (דרור הינו בית ספר תיכון אזורי עליו כתבתי בפוסט שינוי מבני שמייצר שינוי פדגוגי). יוסי לבנון, מחנך, מורה לביולוגיה, מנהל מרכז למדעים ואומנויות, סגן מנהלת הקריה ויוזם מגמת ינשופים, מספר על הרעיון העומד מאחורי המגמה ועל התכנים הנלמדים בה:

מגמת ינשופים קמה מתוך רצון להכין את הבוגרים לעתיד. לחשוף אותם לעולם העבודה ולתרגל איתם מיומנויות הנדרשות לעולם העבודה של ימינו. ינשוף היא ציפור שמסמלת, עבור תרבויות רבות, ידע וחוכמה. בנוסף, מבחינה פזיולוגית הינשוף יכול לסובב את ראשו בזווית של עד 270 מעלות, דבר המאפשר לו זווית ראייה רחבה. אלו גם המאפיינים של המגמה: להקנות לבוגרים התבוננות רחבה על העולם ולצבור ידע באמצעות למידה מגוונת.

במגמה מודולות יצירתיות ומגוונות אשר מתכתבות עם מגמות עכשוויות ומתקדמות. כל מודולה נוצרה תוך חשיבה על המיומנויות הנלמדות בה.

לדוגמא:

  • תירגול מיומנות למידה עצמאית ולמידת חקר: "אין מצב שתסתדר בעולם אם אתה לא יודע ללמוד באופן עצמאי, צריך ללמוד כל הזמן". במגמה מתרגלים זאת דרך למידת (MASSIVE OPEN ONLINE COURSES), MOOC, למידה של קורסים מקצועיים דרך הרשת. כל תלמיד בוחר נושא שמעניין אותו ללמידה מתוך המבחר העצום שקיים ב MOOC, ולומד אותו בלמידה עצמאית: סינית, פוליטיקה של אנרגיה עולמית, כל אחד בכיוון שמעניין אותו. השיתוף בכיתה כולל מתן הסבר קצר על הנושא הנלמד ובעיקר שיתוף בקוריוזים מעניינים בנושא.

  • יצירתיות, יזמות, רב-תחומיות (אינטרדיספלינריות) ועבודה שיתופית: קורס ביומימיקרי. ביומימיקרי הוא ענף בעולם המדע המחקרי אשר חוקר את אופן פעילותו של הטבע, על מנת לחקותו לצורך פתרון בעיה אנושית. למעשה הרעיון ללמוד מהטבע לצורך המצאה ו/או פתרון בעיה אנושית היה קיים תמיד, שכן נקודת המוצא היא שבמהלך האבולוציה כל יצור בטבע מפתח התאמה לסביבתו באופן מושלם. לדוגמה מבנה הציפור מתאים לתעופה, מבנה הקקטוס לאזור גידולו וכדומה. ב- 15 השנים האחרונות הנושא תפס תאוצה בעולם והוקמו מכוני מחקר, חברות וארגונים הפועלים בנושא. הקורס מתחיל בהתבוננות בבעלי חיים ולמידה בספארי, לאחר מכן מעלים רעיונות, מתחלקים לקבוצות, מתרגלים למידה שיתופית ולבסוף מציגים את התוצר.

  • איזונים בחיים, התבוננות פנימה: תירגול מיינדפולנס (קשב). ארגונים גדולים משלבים תירגול מיינדפולנס בעבודה ומבינים את החשיבות שבעצירה לצורך מיקוד החשיבה ולפיתוח יצירתיות. התלמידים מתרגלים - נשימות, התחברות לעצמי, קשב ל'כאן ועכשו', ריכוז והפחתת שיפוטיות כלפי עצמך והעולם.

  • כושר התבטאות בכתב ובעל פה, כושר שכנוע, עמידה בפני קהל: מתרגלים באמצעות POETRY SLAM - אירוע בו משוררים קוראים או מדקלמים יצירה מפרי עטם. התלמידים נדרשים לכתוב את השירים, להתחבר לרגשות, להביע אותם ולהציג בפני הכיתה.

  • השראה והיכרות עם עולם העבודה: מקיימים מפגשים עם אנשים מעוררי השראה מתחומים שונים. מקיימים סיורים במקומות עבודה. לדוגמא התלמידים סיירו במשרדים של WE WORK.

חשוב לציין שלא הכל מעניין את התלמידים, אך הם מתבקשים להיות פתוחים להתמודד עם נושאים שהם לא בהכרח תחום העניין שלהם. הגישה במגמה אומרת: תבין למה אנחנו עושים זאת ותתנסה, תתרגל גם במקומות שהם לא אזורי הנוחות שלך.

לאחר שני מחזורים אפשר כבר להבחין שנוצר גיבוש מיוחד בין תלמידי המגמה, ויש במגמה תחושה של נבחרת ייחודית.

ונעבור לתכלס', מה עם הבגרות? התלמידים מכינים עבודת גמר בהיקף של 5 יחידות בגרות בכל תחום שמעניין אותם. כיום, יש כ- 1000 עבודות גמר בשנה שמוגשות במערכת החינוך. לתלמידי המגמה יש 4 שעות במסגרת מערכת השעות, הן בכיתה י"א והן בכיתה י"ב, שבמהלכן הם יכתבו את עבודת הגמר שלהם. הם יצטרכו להשקיע שעות מחקר ועבודה גם מעבר לשעות הלימודים, אך הקצאת השעות במסגרת המערכת מקלה על העמידה ביעד וכתיבת עבודת גמר להגשה. המחזור הראשון במגמה עוד לא סיים תיכון, כך שמידע רב יותר יצטבר בהמשך.

בגרות בהגשמת חלומות

עוד מגמה פורצת דרך היא מגמת לב"ה – למידה באמצעות התמחות.

להלן ציטוט מתוך מודעת הפרסום של המגמה:

"בדרך כלל לימודי תיכון ותשוקה אלו לא מילים שבאות ביחד. תיכון אורט גאולה החליט לחבר בינהן באמצעות גישה חינוכית המאפשרת לכל תלמיד/ה להתמחות במה שהיא או הוא אוהב/ת. התיכון פתח מגמה ייחודית לבגרות בשם "לבה" = למידה באמצעות התמחות. זו מגמה שבה תלמידיה רוכשים ידע בכל תחום אליו ליבם נוטה (כגון גלישת גלים, בישול, טיפול בסוסים). המגמה מתבססת על למידה מחוץ לבית הספר, באמצעות מנחים חיצוניים מהתחום המבוקש והתמחות מעשית".

גם בדנמרק ישנם יותר ויותר בתי ספר תיכוניים שמאפשרים (או דורשים) מהתלמידים להתנסות בעבודה בתחום העניין שלהם מחוץ לכותלי בית הספר. הניסיון והמיומנויות שנצברות באופן זה אינם דומים ללמידה תיאורטית מספרי לימוד.

אלו הן דוגמאות לשתי מגמות ניסוייות וחדשניות. הצלחה שלהן תביא לפתיחת עוד מגמות המקרבות בין הלמידה לבין החיים עצמם או בין הלמידה לבין המיומנויות הנדרשות בעולם העבודה העדכני. אז אם בבגרות התלמידים נדרשים לחקר, סקרנות, שיתופיות, יצירה אז אין ספק שאפשר להתאים לכך את הלמידה בכל שנותיהם בבית הספר.

#תמונתעתיד #פדגוגיהעדכנית #גיווןשיטותלמידה #למידהחווייתית #למידהמשמעותית #מרחבילמידה

166 views
הצטרפות לרשימת התפוצה

תודה שהצטרפת!