• by Movilim-Shinuy

מעגל הלמידה של קולב - קשר רגשי בין התלמיד לנושא


"לאפשר לתלמידים יותר חופש לעשות את הבחירות שלהם. לעזור להם לחשוב איך הם רוצים ללמוד, עם מי הם רוצים ללמוד, לעזור להם להבין שהם עצמם משאב חשוב בלמידה שלהם."

"זה חלק מעבודה שאני עושה עם עצמי, אני יצאתי פה למסע. אני מסתכלת על סטודנטים בקורס, ואני רואה שהם מתחילים להבין שהם לוקחים אחריות על הלמידה שלהם."

"מורה צריך לאפשר למידה, לא לתת הוראות. לאפשר למידה זה דבר מאד פתוח, ומורים לא למדו את זה ולא התנסו בזה."

אלה עוד ציטוטים מדבריה של רותי בן יש"י, מורה לאזרחות, גיאוגרפיה והסטוריה בחטיבת אלון בכפר סבא, שעל הפגישה איתה כתבתי בפוסט 'ללמוד מרותי - למידה על למידה'.

כמנחת קבוצות אני שואלת את עצמי כל פעם מחדש, איך אני בונה מפגש שמייצר למידה אצל המשתתפים? איזו למידה אני רוצה ליצור בקבוצה? איך אני גורמת למשתתפים (שהגיעו לסדנא כי הארגון חייב אותם, במסגרת פיתוחי מנהלים בארגון עסקי או מנהלי בתי ספר במסגרת מפקח ומנהליו) להיות פעילים בלמידה? מודל 'מעגל הלמידה של קולב' עזר לי לעשות סדר במבנה של סדנא, והוא מאיר רבות על שלבים בלמידה.

במעגל הלמידה של קולב, המכונה גם מעגל הלמידה ההתנסותית (The Experienta Learning Cycle), ארבעה שלבים המתפתחים זה מזה: התנסות קונקרטית, תצפיות ורפלקציה, הבנייה של מושגים מופשטים ושימוש במושגים במצבים חדשים. לפי קולב, למידה היא תהליך שבו ידע נוצר באמצעות טרנספורמציה של ההתנסות. ככל שהמשימות הנדרשות בתהליך הלימודי יהיו קרובות יותר וקשורות לעבודה של הלומד הדבר עשוי לעורר בו מוטיבציה גדולה יותר ולגרום לו להתמקד יותר בנדרש ולהבין טוב יותר את ההקשר בין הפעילות הלימודית והביצוע המעשי.

כאשר אני פוגשת קבוצה, בשלב ראשון אני מביאה את נושא המפגש לחדר (בהרצאה, תרגיל, משחק וכו). בשלב השני אני מייצרת דיון בו הלומד בוחן איפה הנושא פוגש אותו. כך נוצר קשר רגשי בין הלומד לנושא, דבר המייצר עניין ומוטיבציה ללמידה. אם מדלגים על השלב הזה אין למידה משמעותית. כמובן, לא אצל כל משתתף ולא אצל כל תלמיד נוצר קשר לנושא הלמידה. אך יצירת קשר לנושא אצל חלק מהמשתתפים/ התלמידים, מייצר אנרגיה אחרת של למידה. יש משתתפים/ תלמידים שהלמידה שלהם בנושא מסויים היא למידה באמצעות צפייה בעשייה של משתתפים אחרים ולא בהשתתפות פעילה.

להלן מספר דוגמאות של רותי ביישום למידה העוברת דרך תחומי העניין של התלמידים:

דוגמא 1:

שיעור אזרחות. נושא השיעור סמלי המדינה. דיון פתוח: מה זה סמל? לכל מוסד יש סמל? איזה סמלים מכירים? ושאלות נוספות הקשורות לנושא. לאחר כמה דקות אחת התלמידות שואלת: האם המנהלת יכולה להחליף את סמל בית הספר אם היא רוצה? איזו שאלה מעניינת, מה אתם אומרים חברה'? איזה דיון היה בכיתה. השיא היה כשאחת הבנות אמרה: ברור שהיא יכולה, בית ספר זה דיקטטורה. שעור קודם למדנו על דמוקרטיה ודיקטטורה. ואז מצביעה עוד ילדה ואומרת: בבית ספר יש הרבה גופים - מורים, ילדים, הורים. לדעתי המנהלת צריכה לפנות לכל הגופים ולבוא אליהם בהצעה. הויכוח ארך כ- 10 דקות. בסוף אמרתי להם שמאד מרגש אותי שהנושא מעורר לכזאת חשיבה, ושאתם לוקחים דברים מנושא הדמוקרטיה והדיקטטורה שלמדנו בשעור קודם. אני רק אגיד לכם דבר אחד, בית ספר מנסה להתנהל ברוח ערכי הדמוקרטיה. מנהל בחברה המודרנית חייב להתנהל ברוח ערכי הדמוקרטיה. ומאד מדוייק ש........"

דוגמא 2:

שעור הסטוריה. נושא השעור מלחמת העולם הראשונה. אני פונה לתלמידים ושואלת: אתם רוצים ללמוד על מלחמת העולם הראשונה? למה אתם רוצים ללמוד את הנושא? קודם כל לצאת מהילדים לשאול אותם מה הם יודעים על משהו, אולי הם בכלל לא רוצים ללמוד את זה? מה אתם רוצים לדעת? היה דיון מקסים בשתי כיתות. נוצרה רשימת נושאים ללמידה. אמרו שתמיד לומדים על מלחמת העולם השנייה והם לא יודעים מספיק על מלחמת העולם הראשונה. כיוונתי אותם. לימדתי אותם מה זה שאלה פתוחה ומה זה שאלה סגורה. אחד התלמידים שאל על ניל"י. אמרתי מצויין. מה קרה בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה? מה זה רשת ריגול? תפקיד הנשים במלחמת העולם הראשונה. לא להיצמד למה שיש בספר. לתת להם לחשוב איזה דברים היו רוצים ללמוד.

דוגמא 3:

יום ספורט בית ספרי. התלמידים אומרים איזה כיף לא לומדים היום. ואני עושה איתם דיון: מה למדנו היום? מה למדתם על עצמכם כקבוצה?

דוגמא 4:

כל הזמן לחשוב איך החומר שלומדים מתקשר לעולם של הילד. איך התחלתי ללמד את הנושא דמוקרטיה? שאלתי: "למה יש יום זכרון לרבין? למה אין יום זכרון למנחם בגין?" נוצר דיון שממנו הובלתי שאנחנו רוצים לדבר על דמוקרטיה ולא על רבין. וחשוב לשאול: 'למה אכפת לכם מזה?' אם התלמידים לא מבינים למה זה קשור אליהם, שום דבר לא שווה. אי אפשר ללמד אותם משהו שהוא לא קשור אליהם. את הנושא 'מהפיכה אמריקאית' התחלתי בחידות. מה אתם יודעים על ארה"ב? למה כל כך אכפת לכם מארה"ב? מה הקשר שלנו אליה? אם אתה לא יוצר קשר לנושא למה שתרצה ללמוד את זה?

רותי מסכמת ואומרת, בעיני הבסיס ללמידה זה למצוא סקרנות ראשונית אצל התלמידים, להראות להם שזה קשור אליהם, משפיע עליהם, שכדאי להם ללמוד את זה. אחר כך תשאל את עצמך מה רצית שידעו בסוף. לא עובדות. עובדות יש בגוגל.

#מנסיוןשלמורים #למידהעללמידה #למידהמשמעותית #מורהכמנחהקבוצות

הצטרפות לרשימת התפוצה

תודה שהצטרפת!