• ליאת פלד, מובילים שינוי

למידה מרחוק - מטרות ודגשים, מצפן בימים של אי-ודאות

ימים לא פשוטים עוברים על כולנו. לצד רגעים של שמחה, מנוחה, משפחתיות וצחוק, רבים חווים גם חששות בריאותיים וכלכליים, אי ודאות, בדידות, סיר לחץ משפחתי והכרח לג׳נגל יותר מתמיד בין התפקידים השונים בחיים.

בנוסף לכל הקושי שלעיל, מורים וצוותים חינוכיים נדרשו 'לקפוץ למים', ללמוד פלטפורמות חדשות ולייצר פדגוגיה שתאפשר למידה מרחוק. אם בשגרה מורים נדרשים להתמודד עם הצורך והלחצים למצוא דרכים ליצור למידה משמעותית הרלבנטית למאה ה 21, עכשיו הם נדרשים למשוכה הבאה, לעשות זאת מרחוק. אפשר לראות בכך מכשול ואפשר לראות בכך הזדמנות, בכל מקרה זה מאתגר.

בשבוע שעבר מורים התנסו, רובם המוחלט בפעם הראשונה, בלמידה מרחוק. חלקם בחשש וחלקם במשחקיות, חלקם בהצלחה ובהתאמה למאה ה- 21 וחלקם בהיצמדות למוכר מהכיתה הפיזית.

בימים אלו נערכים הצוותים החינוכיים להמשך למידה מרחוק לאחר חופשת הפסח. אמנם כבר מפיקים לקחים מההתנסות הראשונה, אך עדיין אי ודאות תמשיך לאפיין את התקופה.

במיוחד בתקופות של אי ודאות, אבל גם כחלק מהתחלה של כל תהליך חדש שאני עושה עם ארגונים ומנהלים, אני מתחילה במטרות. לעתים נראה לנו כי המטרות ברורות ואין צורך לדבר עליהן. אך בדרך כלל מתגלה שמה שחשבנו שברור ומובן מאליו, מתגלה שדורש עצירה ובירור. מה המטרות של הארגון? מה המטרות של בעל התפקיד? מה המטרות של התהליך שבעטיו אנחנו נפגשים?

ובהקשר של הפוסט הנוכחי, מה המטרות של בית הספר? מה תפקיד המחנכת/ המורה? מה מטרות השיעור והלמידה מרחוק?

בירור המטרות מייצר מיקוד, שמקל על הדרך והעשייה.

מספר דגשים:

 • במיוחד בימים של אי ודאות, מטרות חברתיות ורגשיות חשובות לא פחות מ'להספיק את חומר הלימוד'. יחד עם זאת, להמשיך את הלמידה 'הרגילה' והמוכרת מאפשרת לייצר שגרה ומקלה על אי-הודאות.

 • ההיכרות עם הפלטפורמות השונות התומכות בלמידה מרחוק וקשיי ההסתגלות הן חלק מלמידה של כלים בעידן החדש. על כן, שיעורים ראשונים בהם יהיה מעט בלבול וחוסר סדר הם לא 'בזבוז זמן' של למידה, הם ה-למידה.

 • למידה מרחוק היא חדשה לא רק עבור המורים, אלא גם עבור התלמידים והוריהם. אף אחד לא מצפה שזה יהיה מושלם ואיכותי מהתחלה. תהיה עקומת למידה והסתגלות אצל כל הגורמים. לכן כדאי לתקשר זאת. לשאול את התלמידים וגם את ההורים האם יש להם הארות ורעיונות או האם יש להם קשיים. מענה לקשיים ולהארות תהיה הדרך לשיפור ולהעשרה של הלמידה מרחוק, וגם תבהיר שלכולם יש אחריות על כך שזה יצליח.

 • חדר מורים לומד. החוזק של בית ספר תהיה ביכולת לייצר חדר מורים לומד מרחוק. למידה שתכלול גם עיסוק בקשיים, גם בלמידה טכנית ושליטה בטכנולוגיות השונות וגם באופן ניהול כיתה ולמידת חומר מרחוק.

 • כאשר דובר בשנים האחרונות על למידה משמעותית ולמידת מותאמת למאה ה- 21, הוזכרו מיומנויות שונות שחלקן כיכבו כמו עבודת צוות או למידת חקר וחלקן נדחקו לצד, מחכות לתורן כמו לומד עצמאי. זה הזמן של מיומנות זו לככב, ושל המורים לפענח איך לשפר אותה. זה לא פשוט עבור תלמידים שהורגלו במשך שנים שמערכת החינוך מכוונת אותם, בודקת אותם, בוחנת אותם. אבל זה קיים במהות של כל אדם, זה הזמן לפתח מיומנות זו.

 • אנשי חינוך והורים פיתחו ופרסמו בשבועיים האחרונים חומרים רבים ברשתות החברתיות וניתן למצוא חומרי לימוד שמתאימים למטרות השונות. שימו לב בבחירת הכלי שהוא איכותי ומשרת את המטרה. לדוגמא דף נוכחות בו התלמיד מסמן אחד מששת רגשות אינו כלי לשיקוף ולאיסוף רגשי. נהפוך הוא, הוא משטח רגשות, הוא מעביר מסר שלא ניתן להרגיש מספר רגשות במקביל, הוא מצמצם את המרחב הרגשי לששה רגשות בלבד והוא לא מקדם שיח. כמו תמיד, היו ביקורתיים בשימוש בחומרי הלימוד.

 • כל שיעור יכול לתת מענה למספר מטרות, אבל מומלץ להסתפק ב 1-3 מטרות ולא יותר. שכן, 'תפסת מרובה לא תפסת'.

מטרות מערכת החינוך בתקופה של אי ודאות ושל למידה מרחוק:

 1. 'יד על הדופק'. למחנכים תפקיד חשוב לבדוק ולוודא שהתלמידים בסדר. שהם לא חולים, שהחששות שלהם בשליטה, שהמשפחה שלהם מתפקדת. דוגמא טובה לכך היא מחנכת שכל בוקר מקיימת מפגש בוקר כיתתי באמצעות הזום. כל הכיתה מתחברת, שואלים מה נשמע, מדברים על היום שהיה, התיכנון להיום, ואפשר להוסיף שיחה על אקטואליה מותאמת גיל. כבר כתבתי בעבר על חשיבות של מפגש בוקר (ניתן לקרוא על כך כאן) , בימים אלו החשיבות שלו עולה.

 2. תמיכה חברתית. מחקרים רבים מצביעים על חשיבות התמיכה החברתית במצבי קושי ומשבר. כלים שתומכים בכך הם: מפגש בוקר, משימות לתלמידים שדורשות עבודה בזוגות או בקבוצות, משימה לתלמידים בה הם מתבקשים למלא שאלון ׳יד על הדופק׳ מול בני משפחה קרובים ורחוקים ועוד.

 3. עיסוק לתלמידים. כן, נשים את זה על השולחן. לא ברור מה יהיה המצב לאחר פסח, כל יום אנחנו מתעוררים למציאות חדשה. אבל תחת הנחה שלפחות חלק מההורים ימשיכו לעבוד מהבית, ותחת הנחה שמשפחה שמונה מספר נפשות מסתובבת כבר שבועות באותו מתחם מצומצם שמייצר שיעמום וריבים בין אחים, שגרת למידה מרחוק תייצר עיסוק לילדים, תקל על הורים לעבוד ותפחית חיכוכים בין אחים. המשימות הניתנות במסגרת זו צריכות להיות מותאמות מצב.

 4. אסקפיזם. למידה חוויתית מעשירה שמטרתה כיף והנאה בלבד. משחק, שירים, סיפורים, הצגות וסרטונים. לפי התחזית השבועות הקרובים צפויים להיות קשים יותר. למידה יכולה להיות גם בריחה למקומות נעימים ומרגיעים.

 5. להתקדם בחומר הלימוד. מטרה שהיתה פחות חשובה בימים בין פורים לפסח, אבל חשיבותה עולה ככל שהלמידה מרחוק ממשיכה לאורך זמן. בנוסף זו למידה שמוכרת גם למורים וגם לתלמידים. בתקופה של חוסר ודאות, המוכר מרגיע ומקל על קשיים.

 6. למידה של מיומנויות וכלים חדשים. זה הזמן לתרגל למידה של מיומנויות וכלים שהיו פחות נדרשים בכיתה הסטנדרטית. לדוגמא, לומד עצמאי - לסמוך על התלמיד, ללמד אותו לשאול שאלות ולפנות כאשר נתקל בקושי או כשנדרשת הכוונה, תיאום מראש אלו תוצאות והספקים מצופים ממנו באותו שבוע/ תקופה. עבודת צוות אונליין - דיון, חלוקת משימות, תיאום ויצירת תוצרים במסמכים משותפים.

 7. התנסות וחיזוק למידה מזדמנת. למידה מזדמנת היא לא מטרה היא אמצעי ללמידה. אך מכיוון שהמצב היום מזמן למידה בתחומים רבים; ומכיוון שלמידה מזדמנת היא אקטואלית, מעניינת ומקדמת סקרנות ואחריות על למידה; זו הזדמנות לחזק את היכולת לקשר את חומר הלימוד לאקטואליה. דוגמאות: באנגלית טקסט על קורונה וסימון מילים חדשות שנלמדו; בפסיכולוגיה מודלים של מנהיגות בתקופות משבר, הבדל בין מנהיגים דמוקרטיים ודיקטטורים; במדעים מהו וירוס איך הוא מתפתח ותפקיד מערכת החיסון.

 8. למידה של המורה. זו הזדמנות ללמידה והתפתחות אישית. מורה שמתפתח, שלומד, שמגלה סקרנות, מעביר זאת גם לתלמידים שלו. זו תקופה שמזמנת למידה חדשה בתחומים שונים, כדאי לעצור ולשאול מה אני כמורה רוצה ללמוד או להתנסות בשיעור היום.

זוהי תקופה של משבר וקושי אך היא חולפת. ולמידה מרחוק אף פעם לא תחליף למידה במרחב פיזי משותף. גם ארגונים גלובליים שבשגרה מנהלים ישיבות באמצעות שיחות וידאו ופועלים בצוותים שאינם יושבים פיזית באותו מבנה או באותה מדינה, נתקלים בתקופה הנוכחית בקשיים ובאתגרים רבים במעבר לעבודה מהבית שנעשית כולה אונליין.

אנחנו נחזור ללמידה בכיתה וללמידה במרחבים פיזיים משותפים, אך נחזור עם יכולות ומיומנויות חדשות רבות שהתפתחו והתחזקו בתקופה זו.

אלו מיומנויות הייתם רוצים לחזק אצלכם בתקופה זו? אלו מיומנויות הייתם רוצים לחזק אצל התלמידים בתקופה זו?

בריאות לכולם ולמידה חווייתית.

הצטרפות לרשימת התפוצה

תודה שהצטרפת!